Asgari ücret zammında son durum

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Asgari ücret zammında son durum
Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zam için gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın işçi ve işveren tarafına yapacağı çağrıyla komisyonun önümüzdeki hafta çalışmalarına resmen başlaması bekleniyor.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni kabinenin ilk toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına başlayacağını söylemesinin ardından gözler komisyondan gelecek haberlere çevrildi. 

Habertürk'te yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın önümüzdeki günlerde işçi ve işveren temsilcilerini davet etmesiyle yeni asgari ücret tespit süreci resmen başlayacak. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün genel kurul toplantısı için gittikleri Cenevre’den dün (7 Haziran) döndü.

Asgari ücretle ilgili gayri resmi ilk temas, Türk-İş ve TİSK heyetlerinin yeni Çalışma Bakanı Işıkhan’a yapacakları ziyarette gerçekleşecek.

TOPLANTILAR GELECEK HAFTA BAŞLAYABİLİR

Komisyon toplantılarının ise gelecek hafta başlanması bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu daha önce genellikle 4 toplantının ardından yeni asgari ücreti belirliyor ancak, geçen yıl temmuz ayında ara zam görüşmeleri iki toplantıda tamamlandı. Aralık ayında ise üç toplantı yapıldı. Bu yılki görüşmelerin de süratle tamamlanarak bayramdan önce yeni asgari ücretin ilan edileceği tahmin ediliyor.

İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFI NE İSTEYECEK?

Türk-İş'in talebinde her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçları etkili olacak. Türk-İş'in araştırmasına göre, mayıs ayında 4 kişilik ailenin gıda harcamasından oluşan açlık sınırı 10.360 lira, bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 13.440 lira oldu. Türk-İş, bu araştırma sonuçlarını dikkate alan tutar ile pazarlık masasına oturacak.

İşveren kesimini temsil eden TİSK’in ise işletmelerin uluslararası rekabet gücünü gözeten, işçi ve işletmeler açısından 'dengeli' bir asgari ücret önerisinde bulunması bekleniyor. İşletmelere bu yıl aylık 400 lira asgari ücret desteği uygulanıyor. Ocak ayından geçerli olmak üzere başlayan destek haziran ayında sona erecek. TİSK’in komisyonda, asgari ücret desteğinin 2016 yılındaki gibi brüt asgari ücretin en az yüzde 6’sı oranına çıkartılarak devam ettirilmesini talep etmesi bekleniyor.

İŞVEREN NE TALEP EDİYOR? 

Diğer yandan işveren kesiminden farklı asgari ücret talepleri de geliyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, önceki gün Habertürk TV’de yaptığı açıklamada, "Asgari ücrette maksimum dolar bazında 300-400 dolar arasındaki seviyeyi koruyabilmeliyiz" dedi.

Gültepe’nin talebi, net asgari ücretin maksimum 9 bin 300 lira olması anlamına geliyor. Oysa asgari ücret aralık ayında belirlendiğinde dolar bazında cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olarak ilan edildi. O tarihte 455 dolara tekabül ediyordu.

Döviz kuru bugünlerde yeniden hareketlendi. Yılbaşındaki 455 dolar seviyesini koruyabilmek için bile net asgari ücretin en az 10.600 lira olması gerekiyor.

ESKİ BAKAN BİLGİN 500 DOLAR SEVİYESİNİ İŞARET ETMİŞTİ

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin seçim öncesi yaptığı açıklamalarda asgari ücretin yaklaşık 500 dolar olacağını ifade etti. Ancak, döviz kuru çok hızlı hareket ettiği için 500 dolar salı ( 6 Haziran) günkü kurla 10.800 lira iken, dünkü (7 Haziran) kurla 11.600 lira oldu.

Kurdaki oynaklığın komisyon toplantıları boyunca bu şekilde devam etmesi halinde çok farklı asgari ücret tutarları da gündeme gelebilir.

Kaynak:BirGün


Döviz kurlarında yükseliş sürüyorÖnceki Haber

Döviz kurlarında yükseliş sürüyor

Meslektaşı tarafından vurulan Manisalı komiser yardımcısı hayatını kaybettiSonraki Haber

Meslektaşı tarafından vurulan Manisalı k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar